Akış Döküm - Grup Şirketleri| Akış Asansör Motorları
Akış Döküm

AKIŞOĞLU DÖKÜM SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

 1978 yılında Konya’da küçük bir dökümhane olarak üretim hayatına başlayan ve günümüzde Konya 3. ve 4. Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan, 4 adet fabrikasında toplamda 106.000 m2 açık 40.000 m2 kapalı alanda, motor gücü 2 hp den 50 hp ye kadar olan asansör makina ve motorları, ağır vasıta grubu fren aksamları, asansör kablo üretimi  ve farklı sektörler için döküm ürünleri üreten kendi sektöründeki lider şirketlerden biridir.

 Şirketimiz, Türkiye’nin en büyük ölçekli döküm üreticilerinden biri olmak için son dört yıl içinde önemli atılımlar ve alt yapı yatırımları gerçekleştirerek hızla büyüyüp, sektörde önemli aktörlerden biri haline gelmiştir. Motor gücü 2 hp den 50 hp ye kadar olan asansör motorları, ağır araç grubu fren aksamları, kablo ve farklı sektörler için döküm ürünlerde, Ar-ge, Ür-ge, üretim ve satış konularına ağırlık veren şirketimiz, 500’e yakın çalışanıyla birlikte sektör içinde öncülüğünü korumak için çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

 2014 yılı başlarında FRENBU markası ile otomotiv sektöründe ağır vasıta grubunda fren kampanası, disk ve porya üretmeye başlamıştır. “Teknoloji Akış’ta güvene dönüşüyor” sloganıyla ülkemize kaliteli ürün sunmanın haklı gururunu, uluslararası alana taşıyan şirketimiz, bu kapsamda pazar araştırmalarına ve yatırımlarına hız vermiştir. Gerçekleşen yatırımlarla yıllık 1.000.000 adetin üzerinde kampana, disk, porya üretim kapasitesine ulaşmıştır.

 İki farklı döküm hattı bulunan fabrikalarımızın ilkinde yıllık döküm kapasitemiz 40.000 tondur. Aynı tesisimizin döküm hattında derece ölçüleri 800x1000x600 mm olup otomatik HWS - Sinto kalıplama hattında sahip olduğumuz kapasite 120 derece/saattir. 3 adet 6 ton kapasiteli indüksiyon ocaklarımızda,  saatte 12 ton sıvı maden alma kapasitemiz vardır. Bu tesisimizde ayrıca daha kaliteli döküm ürünleri dökebilmek için 4 ton kapasiteli otomatik döküm ocağı kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde sürekli sıcaklık kontrolleri ve otomatik aşılama yapılabilmektedir.

 Mercedes’in Almanya Stutgart’da bulunan döküm tesislerini satın alarak kurduğumuz ikinci tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 80.000 tondur. 6 adet 8 tonluk indüksiyon ocaklarımızda saatlik 30 ton maden ergitme kapasitesi mevcut olup, günlük 600 ton döküm kapasitesine ulaşabilmektedir.

 Ayrıca kendi bünyemizde bulunan modelhanemizde sadece model işlemeye yönelik 6 adet model işleme tezgahımız mevcuttur.

 Son teknolojiye sahip makine parkurunda CNC yatay işleme merkezleri, CNC Dik İşleme merkezleri, yatay ve dik CNC Tornalar mevcuttur. Tezgah parkurumuzda 150 nin üzerinde CNC işleme tezgahımız mevcut olup,  talaşlı imalattaki tecrübemizle yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize çözüm ortağı olarak hizmet sunmaktayız. 

VİZYONUMUZ;

 Otomotiv ve döküm sektöründe, müşterilerimizin yüksek performans ve kalite beklentisine uygun, ülke kalkınmasına mümkün olan en büyük faydayı sağlayacak şekilde üretim, pazarlama ve geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirmektir

MİSYONUMUZ;

 Küresel pazarlara en iyi kalitede fren diski, kampana ve döküm parçaları üretmektir. Bu amaca ulaşmak için kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak ve geliştirmek misyonumuzdur.